Prehliadka Kapského mesta

PREHLIADKA KAPSKÉHO MESTA - ZAČÍNAME NA GRAND PARADE 

Na balkóne v Kapskom Meste, konkrétne na námestí Grand Parade, Nelson Mandela v roku 1990 predniesol svoj historický prejav krátko po prepustení z väzenia. Tento okamih symbolizoval začiatok konca politického režimu rasovej segregácie, apartheidu, ktorý sa oficiálne skončil v roku 1994 demokratickými voľbami. Námestie samotné je domovom sochy kráľa Eduarda VII., ktorý reprezentuje éru britskej nadvlády nad väčšinou územia Juhoafrickej republiky. Okrem toho tu dominuje historická radnica, postavená v roku 1905 z oolitického vápenca z anglického mesta Bath.

Nedaleko od tejto historického miesta sa nachádza Hrad dobrej nádeje, najstaršia budova v Kapskom Meste, postavená Holandskou východoindickou spoločnosťou v rokoch 1666 až 1679. Tento pevnostný komplex slúžil na ochranu holandských osadníkov pred domorodými kmeňmi a bol postavený v tvare päťcípej hviezdy s vodným priekopou na troch stranách. Hrad dobrej nádeje mal aj iné historické využitie, vrátane obdobia, keď slúžil ako veliteľstvo Ozbrojených síl Južnej Afriky.

Pokračujeme cez Buitenkant Street a mierime do Dištriktu šesť, ktorý sa v histórii stal symbolom apartheidskej segregácie. V roku 1966 bol Dištrikt šesť vyhlásený za rezervované územie len pre bielych obyvateľov, čo viedlo k násilným vystahovaniam a deštrukcii domovov obyvateľov tmavej pleti v 70. rokoch 20. storočia. Múzeum District six, otvorené v roku 1996, dnes pripomína tragickú minulosť tohto miesta.

Na ďalšom úseku nasledujeme Buitenkant Street a prídeme k Roeland Street, kde nachádzame komplex budov juhoafrického parlamentu a prezidentského paláca. Kapské Mesto je jedným z troch hlavných miest Juhoafrickej republiky spolu s Pretóriou a Bloemfonteinom. Historickú budovu parlamentu postavili v roku 1885 a jej architektonickým tvorcom bol Charles Freeman, ktorého návrh neskôr dokončil Henry Greaves.

Táto časť mesta je bohatá na historické budovy a sochy, vrátane sochy kráľovnej Viktórie pred parlamentom a sochy Louisa Bothu, významného búrskeho vojaka a štátnika, pred prezidentským palácom De Tuynhuys. Naproti parlamentu stojí Katedrála Svätej Márie, najstaršia rímskokatolícka katedrála v Južnej Afrike, ktorá je sídlom metropolitného arcibiskupa Kapského Mesta.

Po St. John's Street pokračujeme v našom preskúmaní Kapského Mesta. Na Gallery Lane zabočíme vpravo a prejdeme okolo Národnej galérie, kde nájdeme významné zbierky afrického, britského a holandského umenia od predkoloniálnych čias po súčasnosť. Toto miesto je okrem iného domovom pamätníkov z rôznych vojen, ktoré sa odohrali na území Južnej Afriky. Napravo sa nachádza Iziko South African Museum, založené už v roku 1825, ktoré sa venuje zoologickým, paleontologickým a archeologickým zbierkam.

V tomto historickom parku na ľavej strane sa rozprestierajú parlamentné záhrady, kde v roku 1652 holandský moreplavec Jan Van Riebeeck zakladal prvé sady na pestovanie zeleniny a ovocia. Tieto plodiny slúžili na zásobovanie lodí plaviacich sa okolo Južnej Afriky na ich ceste do Indie.

Tento park je domovom najstaršieho kultivovaného stromu v Južnej Afrike - hrušky, ktorý rastie spolu s ružovou záhradou a záhradkou na zeleninu a bylinky, ktoré sa používajú v miestnych reštauráciách. V blízkosti záhrad sa nachádzajú budovy univerzity a verejnej knižnice. V strede záhrady stojí socha Cecila Johna Rhodesa, obchodníka s diamantmi a iniciátora založenia britskej kolónie v Rhodézii (dnešné Zimbabwe a Zambia), ktorý bol aj premiérom Kapskej kolónie v rokoch 1890 až 1896.

Pokračujeme na ulici Wale Street, kde sa nachádza Otrocká lodge postavená v roku 1679. Toto miesto slúžilo Holandskej východoindické spoločnosti ako sklad pre otrokov, ktorí sem boli dovezení v 17. až 19. storočí z východnej Afriky a Ázie na prácu na farmách. Dnes sa v budove nachádza Múzeum histórie otrokárstva, ktoré detailne skúma život otrokov od ich počiatkov až po ich integráciu do mesta po prepustení.

Na rohu ulíc Wale a Adderley stojí anglikánska Katedrála Sv. Juraja, ktorej výstavba začala v roku 1906 podľa plánov Sira Henryho Bakera a ešte stále nie je úplne dokončená. Táto katedrála je známa svojimi nádhernými vitrážami, vrátane slávnej vitráže Gabriela Loireho s názvom "Kristovo víťazstvo nad temnotou a zlom." Oproti katedrále sa nachádza panel z berlínskeho múru, ktorý bol v roku 1996 darovaný Nelsonovi Mandelovi počas jeho štátnej návštevy Nemecka ako symbol mieru a zjednotenia.

Samotná história Južnej Afriky je bohatá a komplexná. Od objavenia Kapského mesta až po obdobie Mandelu a súčasnosť prešla krajinou mnohými dôležitými udalosťami a zmenami. 

  1. Objavenie Kapského mesta: Kapské mesto bolo považované za prvý európsky prístav v Južnej Afrike. Bolo založené v roku 1652 Janom van Riebeeckom, holandským dobyvateľom, a slúžilo ako základňa pre zásobovanie lodeplavcov a obchodníkov. V období jeho existencie sa vytvoril začiatok trvalej európskej prítomnosti v Južnej Afrike.

  2. Britská nadvláda: Kapské mesto prešlo z holandského do britského vlastníctva v 19. storočí, čo viedlo k viacerým konfliktom medzi búrskymi osadníkmi a britskou vládou. Tieto konflikty vyvrcholili v búrskych vojnách v 19. a počiatkom 20. storočia.

  3. Apartheid: Po druhej svetovej vojne bol v Južnej Afrike ustanovený apartheid, systém rasovej segregácie, ktorý diskriminoval čiernu väčšinu. Tento režim trval od roku 1948 až do konca 20. storočia. Boli to ťažké časy pre čiernych Juhoafričanov, ktorí bojovali za zrušenie apartheidu.

  4. Nelson Mandela a koniec apartheidu: Nelson Mandela, bývalý politický väzeň, stal sa symbolom boja za slobodu a rovnosť v Južnej Afrike. Po rokoch väzenia na Robeen Islnad bol prepustený v roku 1990 a aktívne sa angažoval v politike. V roku 1994 sa konali prvé demokratické voľby, v ktorých Mandela zvíťazil a stal sa prvým čiernym prezidentom krajiny.

  5. Demokratický vývoj: Po zvolení Mandely za prezidenta sa Južná Afrika stala demokratickou republikou a prijala novú ústavu, ktorá garantovala rovnosť a práva všetkým obyvateľom bez ohľadu na ich rasu. Krajina sa stala aktívnym účastníkom medzinárodného spoločenstva a začala hrať významnú úlohu v Afrike.

  6. Prírodná krása a kultúra: Južná Afrika je bohatá na prírodné krásy, ako je pohorie Drakensberg a Kruger National Park. Kultúrna rozmanitosť krajiny je výrazná v hudbe, tancoch, kuchyni a tradíciách. Krajina je známa aj svojou kuchyňou a vinicami. Jedna z najvýznamnejších viníc je za Kapským mestom - GrootConstancia 

  7. Južná Afrika stále čelí výzvam, vrátane sociálnej a ekonomickej nerovnosti, kriminality a nezamestnanosti. Napriek tomu však pokračuje vo svojom úsilí o zmierenie a zmierovanie a aktívne sa angažuje v regionálnych a medzinárodných záležitostiach.

Južná Afrika má pestrofarebnú históriu, ktorá zahŕňa mnohé významné udalosti a osobnosti. Snaží sa budovať lepšiu budúcnosť založenú na rovnosti, spravodlivosti a mieri.